НовостиКарта посёлкаФотогалереяИсторияПоссоветПолезная информацияФОРУМ

Приём новостей

Новости, фотографии, слухи, сплетни, видеокомпроматы, жалобы, тайные переписки, восхищения и просьбы о помощи присылайте по адресу:

Ситуация будет изучена,
а результаты станут достоянием гласности

Карта посещений

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

07.06.2009 13:10

Високий - селище міського типу, центр селищної Ради. Розташоване за 15 км на південно-захід від Харкова. Через селище проходить автомобільна дорога Москва-Сімферополь і Південна залізниця. На території селища три станції: Науковий, Жовтнева, Зелений Гай. Селищній Раді підпорядковані селище Нова Березівка, хутір Відпочинку.

Високий засновано в 1903 році, в рамках сучасних кордонів - з 1964 року. Площа селища 917,9 км2, 5986 домоволодінь, 327 будинків двох і більше поверхів. Населення - 14107 чоловік. В тому числі: в Науковому- 865, Новому Високому - 3986, хуторі Відпочинку -1249, Зеленому Гаї - 1222, Старому Високому — 5651, Новій Березівці - 1134.

Селище Високий відоме, насамперед, як місце відпочинку і оздоровлення. Тут розташовані 2 санаторії, комфортабельний будинок відпочинку «Високий», 4 табори відпочинку для дітей, 2 дошкільних оздоровчих заклади. У селищі 3 загальноосвітні школи, будинок дитини та школа-інтернат, де 127 вчителів навчають 1598 учнів, 2 бібліотеки з загальним книжковим фондом 25279 примірників, поліклініка, 3 аптеки, пошта, 18 магазинів, 14 кіосків, 6 кафе. Діють майстерні по ремонту побутової техніки, 3 перукарні, 3 майстерні по ремонту та індпошиву одягу. По кількості торговельних точок селище займає одне з перших місць в районі по забезпеченню населення товарами першої необхідності. Введено в експлуатацію критий ринок, упорядковані торговельні місця. У селищі працює АТБ «Кемпінг». При школах діє розгалужена система гуртків Харківського районного Центру дитячої та юнацької творчості.

У Високому багато мешканців, нагороджених вищими орденами держави.

1.  Федоров Василь Михайлович.

2.         Асаулов Сергій Павлович.

3.         Печерій Микола Петрович.

4.         Калініченко Семен Петрович.

5.         Рєзніченко Андрій Матвійович.

6.         Протопопов Павло Лукич.

7.         Данілевська Варвара Степанівна.

8.         Жмирьова Галина Степанівна.

9.         Пеньков Олександр Данилович.

10.         Сергєєв Сергій Семенович.

11.  Тутко Андрій Данилович.

12.         Пузанков Ілля Георгійович.

13.  Бабенко Борис Олександрович.

14.         Пасько Олексій Афанасійович.

15.         Демидов Ростислав Сергійович.

16.         Курячий Костянтин Миколайович.

17.  Пшеничко Олексій Леонтійович.

18.  Бусигін Арсентій Васильович.

19.  Доброногов Іван Степанович.

20.         Ромасько Павло Матвійович.

21.         Юрченко Петро Тихонович.

22.     Бугаєв Дмитро Никифорович.

 

Засновано Високий в 1903 році як селище службовців Південної залізниці. Потім воно почало заселятися робітниками та інтелегенцією Харкова. Поруч з'явилися нові селища: Зелений Гай (1907), Нова Березівка (1892), Науковий(1935), Новий Високий (1957). У 1964 році вони разом з хутором Відпочинок ввійшли до складу Високого.

Багато мешканців селища брали участь у революційному русі на Харківщині. Радянську владу в Високому було встановлено в січні 1918 року. У1919-1920 роках селищну Раду очолював М.І. Радчснко. В роки Великої Вітчизняної війни 968 мешканців селища билися з загарбниками на фронтах, з них 124 загинули смертю хоробрих. Всіх учасників війни нагороджено орденами та медалями. О.Л.Пшеничко та К.М.Курячий, які загинули на війні, та Р.С. Демидов удостоєні звання Героя Радянського Союзу. В селищі мешкали Герой Радянського Союзу А.А. Пасько та Герой Соціалістичної Праці Є.Ф.Золотарь. На території селища - три братські могили радянських воїнів, які загинули в роки Великої Вітчизнянної війни. На них встановлено пам'ятники. На місці загибелі Героя Радянського Союзу А.І.Ощепкова встановлено обеліск.

На 12 кілометрі траси Москва - Сімферополь, в оточенні заповідної природи в 1959 році відкрито кемпінг, на території якого в 1995 році встановлено пам'ятник на честь українського філософа-просвітителя Г.С.Сковороди, тут же розташовано гідрологічний пам'ятник місцевого значення «Криниця Г.С.Сковороди».

Історія селища нерозривно пов'язана з іменами визначного діяча української культури Г.М.Хоткевича, вчених Г.Ф.Проскури, Я.М.Савченка та інш. У селищі мешкали відомі Харківські письменники В.Добровольський, І.Муратов, В.Мисик. У Зеленогайській школі-інтернаті працює заслуженний тренер України В.М. Казаков.

У різні часи керували селищною радою М.С. Спенглер, І.М. Усань, Кас’яненко, М.С. Ачкасов, Бугаєнко, Кислий, Іванов, Майстренко. П.Т. Каменєв, В.П. Файда. З 1994 року і по сьогоднішній день Височанську селищну раду очолює В.С. Глуменко.

У серпні 1991 року Впсокопреосвященний Митрополит Харківський і Богодухівський Никодим освятив у Високому Свято-Іллівський храм, настоятелем якого с дуже шанована в селищі людина протоієрей отець Володимир (Воскобойніков).

У 1992 році в селищі групою педагогів під керівництвом Н.О.Орєхової було створено неприбуткове громадське товариство «Дитинство», яке опікує дітей пільгового контингенту. У 1995 році в Високому відкрито меморіальну садибу-музей Г.М. Хоткевича та скульптурну стелу на розі вулиць Хоткевича і Ощепкова.

Титул «Почесний громадянин селища» присвоєно І. М. Горбенку, Н. В. Токаревій, Є. С. Пещанюку, І. П. Гузенку, Я. Г. Діндорога, Ф. Г. Гук.